Işıl Reklam & Işıl Mobilya Hakkımızda Sayfası


IŞIL REKLAM: Kuruluşundan itibaren teknolojiyi yakından takip etme ve sektöründe öncü olma özelliğini hep koruyan şirketimiz bugün tam 40 yaşında.

Kıbrıs'ta reklamcılığa 1973 yılında yüksek öğrenimlerini tamamladıktan sonra, zamanın reklam evlerinden Altun Reklam ve Direkoğlu Reklam'da Işıl Taşcı grafiker ve Zeki Taşcı tabela yapımcısı olarak çalışmaya başladılar. Potansiyel tehlike olarak görüldükleri için işlerine kısa süre sonra son verilen çift, 1974 Mart'ında kendi işyerleri Işıl Reklam'ı kurdular. Böylece ülkemiz reklamcılığı, sektöründe, ilk kez grafik eğitimi görmüş bir reklam evi kazanmış oldu.

Girne Caddesi Mevlevi Tekke bitişiğindeki, her katı bir göz ofis olan Hasan Yusuf apartmanının birinci katını, mal sahibine sekreterlik de yapmak koşulu ile ortak ofis olarak kiraladılar. Bu ofise kendilerinin yaptığı ahşap bir masa ve basit bir kitaplık koyup, ofiste mevcut 2 demir sandalye ile eski buzdolabını da boyayarak işe başladılar. O tarihteki yoklukta, otonom devletimizin telefon sistemi manyetolu ve merkez santralın fiş sokup çıkararak çalıştırdığı çok eski bir sistemdi. Buna karşın Rum tarafı ile de direk hattı olan bu ofis iletişim anlamında avantajlı idi. Çünkü o zamanlar klişe, 4 renk matbaa filmleri, naylon çanta yapımları v.b. tüm olanaklar sadece Rum tarafında vardı. İş olanakları hemen hemen minimum seviyede olan Türk tarafında ise günlük iki gazete –Halkın Sesi, Bozkurt - haftalık bir iki örgüt gazetesi, dernek-okul dergileri ve BRT, toplumun toplam yayın organları idiler. İlan-reklam en cılız hali ile bu iki gazete ile BRT'de yapılabilmekte ve reklam verenler de birkaç tüccar, biriki şoför okulu ve birkaç da imalatçıdan ibaretti.

Ofisinde müşteri ilişkileri ve grafik tasarım işleri yapılırken tabela-dekor işleri de evin atölye haline getirilen bir odasında yapılmaktaydı. Türk tarafının reklam malzemeleri ihtiyacı bile tamamen bölge bayileri vasıtası ile Rum tüccarlardan tedarik edilebiliyordu. İlk grafik iş Lefkoşa'nın tek oteli Saray Hotel'e yapılan bir broşürdü. Arkadaşlarının amatör mankenlik yaptığı broşür mükemmel olmuştu. Hacıali ve Ayko için yapılan paket ve naylon torba dizayınları da diğer grafik işler idi. İlk tabela ise Işıl Reklam'ın tabelası idi. Kendi yağı ile kendi ciğerini kavurmak gayreti içindeki Işıl Reklam; işe başladıktan 5 buçuk ay sonra 15 Temmuz ve ardından 20 Temmuz 1974'te herkes gibi iş yaşamını durdurmak zorunda kaldı. Yokluk ve sıkıntılı bir dönemin daha yaşanılması kaçınılmazdı. Toplum ve Federe Devletin yapılanması sürecindeki sıkıntıların ardından

1974 Kasımında gelen ilk oğul ile birlikte gelen ilk iş, yine dostların tavsiyesi ile Hürriyet Gazetesi tabelasıydı. Artık ülkede yeni ve parlak bir yaşam dönemi başlamaktaydı. Geçen bir yıl içinde Işıl Reklam; küçük de olsa kira ile ilk atölyesini Çağlayan bölgesinde açtı. Ufak tefek el aletleri ile çalıştırdığı atölyesini, devlet ambarlarından satın aldığı birkaç ganimet makineyle güçlendirdi. Ardından grafik ofisini de yine Girne Caddesinde, M. Küçük Apartmanındaki daha büyük bir ofise taşıdı. Kazancını sürekli yatırıma yöneltti. Yeni oluşum ve kurumsallaşma yönünde büyük açılımlar gösteren iş dünyamız girişimcilerinin pek çoğunun logo, kartvizit, mektup başlığı v.b. kurumsal kimlik çalışmaları ile tabela-reklam gibi gereksinimleri artık Işıl Reklamın eğitimli elleri ile yapılmaktaydı. Bu bağlamda tüm iş dünyamız ile iyi ilişkiler kurulmakta ve güven kazanılmaktaydı. O zamanın imkan ve gereksinimlerine göre Işıl Reklam; ışıklı, ışıksız tabelalar, yol panoları ve küçük çaplı dekorasyon işleri de yapmaktaydı. Grafik tasarımlar ve tabelalar; uygun boya ve samur fırçalarla tam bir ustalık ve ressamlık gerektiriyordu. Bu nedenle sulu boya tasarım ya da küçük bir tabela yapmak bile günler sürebiliyordu. Dolayısıyla yapılan her iş o zamanın teknolojisi ile, el becerisi ve göz nuru gerektiriyordu. 1976 yılında Federe Türk Devletinin ilk telefon rehberini, tüm finansmanını da yüklenerek yapan Işıl Reklam sonraki rehberi de yaptı.

1979'da radyo reklam stüdyosu kurarak radyo reklamları ve ardından TV reklamlarını da yapmaya başladı. Tabela çalışmaları artık atölye olanaklarını zorlamaktadır. 1978'lerden itibaren, Eti ambarlarından yararlanılarak yapılan KKTC yerli ürün fuarlarının düzenlemelerini de yapmaya başlayan Işıl Reklam, İzmir Enternasyonal Fuarına katılan KKTC firmalarının Karma teşhir salonunu da yapma misyonunu yüklendi. Ekip ve ekipmanları ile İzmir'e gidip, gece gündüz çalışıp dekore etti. Ve ertesi yıllarda yeni dekorasyonlar yapmaya devam etti. 1978-79'da Ercan Havaalanı reklam ihalesini kazandı.

Büyük ve daha donanımlı bir atölye artık kaçınılmazdı. Yeni kurulan Lefoşa Organize Sanayi Bölgesinden yer alarak atölye inşaatına girişti. 380m² ile başladığı atölye projesinin ilk etabını 200m² olarak yaptı ve her yıl büyüttü. 1979 yılında aileye 4. fert katıldı.

Aynı yıl, Lefkoşa'nın seçimle gelen ilk belediye başkanı zamanında Lefkoşa'nın hala tek tük kullanılan, ilk otobüs duraklarını yaptı. Dünyanın pek çok yerindeki fuarlara katılarak, malzeme çeşitliliğini ve makine kulvarını sürekli genişletip modernleştirdi. Her yıl ilavelerle tesis binasını büyüttü ve Makine parkurunu sürekli geliştirmeye devam etti. 1985'de grafik ve radyo-TV departmanlarını da sanayideki tesisine taşıyarak tüm bölümlerini bir araya topladı. 1990'da KKTC'de daha muhasebe işlemlerinde bile kullanılmaya başlanmadan, ülkede ilk kez, bilgisayar yönetiminde bir makine alarak reklamcılıkta modernizasyonu başlattı. İlk kez tabelalarda boya yerine yapışkanlı renkli folyolar kullanmaya başladı. 1992'de gerekli makineleri getirterek ahşap-metal mobilya üretimine de girdi. Ofis mobilyaları üretimi ile dekorasyona da ağırlık vermeye başladı. Dekorasyonda mobilyadan vitraya kadar her şeyi yapan, ofis sandalyeleri ve mobilya bayilikleri alan bir yapı oluşturdu.

Yine 1992'de ülkede, dünyada da yeni bir teknoloji olan ilk CNC - ROUTER, bilgisayarlı plexive alüminyum kesim makinesini kurdu.

1993'te Reklamcılıkta ilk, ülkede ikinci elektrostatik boyama sistemini kurdu.

1995'te matbaa sektörüne girerek, ortaklık şeklinde bir de matbaa kurdu.

1997'lerden itibaren genç kuşak iki oğul, reklamcılık eğitimlerini tamamlayıp işi paylaşmaya başladı.

1999'da şirket Reklamcılık sektörünün ilk büyük ebatlı digital baskı makinesini bünyesine kattı.

2000'li yıllara girerken, yine ülkede ilk defa, gerekli makine parkurunu oluşturarak market rafı üretimine girişti ve küçük bakkalların bile modern görünmelerine katkı koydu.

2003'te Lefkoşa ve Girne belediyeleri için ilk, modern otobüs duraklarını, finansmanını da karşılayarak üretip montajını gerçekleştirdi.

2004'ten itibaren açık hava reklamcılığına da yöneldi ve bu sahada da yoğunlaştı. Ayni yıl ilk kez ülkemize prizmatik ve rollermatik dönen panoları getirip işletmeye başladı. Bugün büyüklü küçüklü ve adanın hemen hemen her bölgesinde 260 görsel yüzeyi bulunan bir billboard ağı oluşturdu.

2005'te ahşap-metal mobilya üretimi ile ithalatlarının teşhir ve satışına yönelik 4000m²'lik ayrı bir üretim ve satış mağazası inşa etti. Ancak ülke ekonomisi sürekli tökezlemekteydi. Gerek grafikte, gerekse reklamcılıkta ürün yelpazesini sürekli genişletirken özel radyo-TV kanallarının açılması ve çoğalması ile bozulan rekabet şartlarından dolayı, Radyo-TV stüdyosunu kapattı. 2010'lardan itibaren aynı nedenlerle matbaacılıktan da çıktı ve tüm yoğunluğunu modern reklamcılık, açık hava reklamcılığı, dekorasyon, mobilya üretimi, raf ve reklam malzemeleri ticaretine yöneltti. Bugün Işıl Reklam yaklaşık 7000m² kapalı alanlı iş yerlerinde, büyük ve modern makine parkuru ve 70 kişilik tecrübeli iş ailesi ile çalışmalarına devam etmektedir.

Geçen 40 yıl içinde sektörde aynı zamanda okul görevi de gören, Işıl Reklam'dan öğrendikleri ile kendi reklamevlerini kuran pek çoğu gibi, tesisatçı, demirci atölyesi sahibi, tüccar, müteahhit, sanayici, hatta politikacı, belediye başkanı, milletvekilliği ve bakanlık bile yapmış, hatta Işıl Reklam'da başlayıp Işıl Reklam'dan emekli olmuş tüm iş arkadaşları ile Işıl Reklam büyük gurur duymaktadır. IŞIL REKLAM markasını ileriye, yeni ufuklara taşımak için canla başla uğraşan tüm iş ailemize, iş dünyamıza ve tüm halkımıza sonsuz teşekkür eder, mutlu ve onurlu bir yaşam dileriz.Menu Ofis Mobilyaları Kanepe & Koltuklar Raf Sistemleri
Burosit Koltuklar Market Raf Sistemleri
Burosit Kanepeler Market Ekipmanlar
Bürosit Sinema Koltukları Konfeksiyon Raf Sistemleri
Bürosit Oditoryum Koltukları Konfeksiyon Ekipmanları
    Çelik Dolaplar
     
www.evlerarabalar.com www.kibristareklam.com Işıl Mobilya & Işıl Raf

Evinizi ve arabanızı
kolayca satabileceginiz tek adres


Açık hava reklam panoları
Kıbrıs Raf Sistemleri
Ofisinizin ve Dükkanınızın projesini oluşturup 3 D tasarımını yaptıktan sonra firmamızın bünyesindeki atölyelerde üretimini yapıyoruz.

   
Kıbrıs Işıl Reklam Organize Sanayi Böl. 1. Cad (PK:258) Lefkoşa - Kıbrıs
Tel: 225 31 96 - Fax: 225 30 34
Email: mobilya@isilreklam.com - raf@isilreklam.com
 

© 2019, Işıl Mobilya | Kıbrıs Ofis Mobilyaları | Kıbrıs Bürosit | Kıbrıs Nexoff | Bürosim Ofis Koltuğu | Bahçe Mobilyaları. Tüm hakları saklıdır. Işıl Reklam Güvencesi İle